Jdi na obsah Jdi na menu

3. PRIMÁTOROVA ODPOVĚĎ

 
Pan primátor dne 5.6.2018 odpověděl  (jeho odstavce jsme pro přehlednost - viz další složka - očíslovali)  :
 
 
Vážený pane Konečný,
 
(1.)
na úvod mi dovolte Vám poděkovat za Váš zájem o sportovní dění v našem městě. Z Vašeho úvodu soudím, že jsme oba fanoušci, jejichž snem je vidět v Brně špičkový vrcholový sport.
 
(2.)
Stejně jako všem fanouškům je i mně velice líto, že Zbrojovka spadla do druhé ligy. Na druhou stranu, nemyslím si, že by bylo v kompetencích města činit Vámi navrhované kroky. Máte jistě pravdu, že město má za klub jistou nepřímou zodpovědnost, tu ale podle mého názoru naplňujeme finanční podporou. Brno sport podporuje dlouhodobě a Zbrojovka byla letos podpořena necelými 12 miliony korun.
 
(3.)
Co se týká vlastníka, jde o soukromý subjekt a město není kompetentní rozhodovat o tom, co se svým klubem bude nebo nebude dělat, můžeme mu maximálně pomoci zmíněnými dotacemi, což činíme. Pan Bartoněk klub převzal v roce 2013, detaily jeho převzetí klubu tím pádem bohužel neznám.
 
(4.)
Co se týká „emotivního daru“, jímž má být nová hokejová hala, nesdílím Váš názor. Kometa je totiž v otázce výstavby haly iniciativní, usiluje o ní a podniká v tomto směru řadu kroků. Ty jsou medializovány, čímž klub získává pozornost veřejnosti. Město ale přistupuje k oběma sportům, respektive klubům, naprosto stejně – podporuje je dotacemi zcela v souladu s pravidly. Jak jsem již zmínil, Zbrojovka byla podpořena necelými 12 miliony, Kometa pak 16 miliony – tento rozdíl je dán výsledky obou klubů, na které je brán zřetel. Pravidla najdete na webové stránce města, konkrétně : https://www.brno.cz/fileadmin/user_upload/sprava_mesta/magistrat_mesta_brna/OSMT/dotace/Pravidla_sport.pdf.
 
(5.)
Nyní k samotnému fotbalovému stadionu. Lokalita za Lužánkami se bez vyřešení majetkoprávních záležitostí nemůže rozvíjet. Město Brno zde sice skutečně vlastní pozemky, majitelem legálních nemovitostí na těchto pozemcích se však v minulosti stal podnikatel Libor Procházka a jeho firmy. Jde o chodníky, podzemní garáže, sítě a podobně. Tento nepřehledný stav vznikl v 90. letech a bez jeho vyřešení se bohužel nemůžeme posunout dále. Jakémukoliv rozvoji v této oblasti (nejen modernizaci fotbalového stadionu) tak brání právě tyto nedořešené majetkové vztahy.
 
(6.)
Tato záležitost se řeší více než 13 let a probíhala kvůli ní řada jednání a soudních sporů. Město jich mnoho prohrálo. Důležité je také říci, že za minulé spory s panem Procházkou zaplatilo Brno již 13,5 milionu korun a dalších 38 milionů je ve stadiu žaloby, ve které by Brno s největší pravděpodobností neuspělo.
 
(7.)
Současné vedení města tuto kauzu zdědilo ve stavu, kdy pan Procházka vůbec nechtěl s politiky jednat. Až tak byly vztahy vyhrocené. Trvalo nám rok, než jsme se dostali k návrhu řešení. Pan Procházka nicméně požadoval lukrativní nemovitosti v centru města.
 
(8.)
Město ale stále touží obnovit slávu Lužánek, a proto se rozhodlo, že bude přes dosavadní neúspěchy pokračovat v jednání. Zastupitelstvo dne 15. května schválilo, že se panu Procházkovi nabídne finanční kompenzace. Uvažuje se také o rozhodčím řízení, jež by výše uvedené soudní spory vyřešilo mimosoudně. Pokud by pan Procházka přijal, bylo by to ono urychlené a jednoduché řešení, po kterém voláte. Žádné jiné, které by bylo v souladu s českými zákony, bohužel neexistuje.
 
(9.)
Vzhledem k tomu, že Zbrojovka již sestoupila, je především nutné, aby se k celé situaci důstojně postavila ona sama. Město ji ale bude nadále podporovat tak, jako podporuje všechny své kluby, tedy především formou dotací plynoucích z výše uvedených pravidel.
 
(10.)
Vážený pane Konečný, věřte mi, že samotného mě velmi mrzí, co se Zbrojovce přihodilo. Jenže ligovou soutěž – a chvála bohu za to – kopou hráči, které vedou trenéři a také majitelé, nikoliv politici. Osobně se domnívám, že motivace hrát na co nejvyšší úrovni by je měla hnát dopředu sama o sobě.
 
(11.)
Doufám, že jsem celou situaci vysvětlil k Vaší spokojenosti. Věřím, že se Zbrojovce bude v následující sezoně dařit a že se vrátí mezi elitu českého fotbalu.
 
S pozdravem
 
Petr Vokřál
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář